Lymfoterapie

LYMFOTERAPIE
odborný lymfoterapeut Mgr. Jana Šefčíková

Výsledky naší dlouholeté praxe a studia v oboru lymfologie, jako i působení v oblasti kosmetiky,  nás přivedly k optimalizací procesů, zaměřených na poskytování odborné, profesionální péče, zaměřené na dosahování excelentních výsledkú pro klienta.
Provádíme jak léčebnou tak kosmetickou lymfodrenáž, kterou ocení zejména ženy na formování a zpevnění postavy, a v rámci anti – agingu. Každé masáži u nás předchází konzultace s klientkou a sepsání krátke anamnézy, na jejimź základě je následně vytvořen individuální plán terapie tak, aby byl docílen žádoucí efekt terapie.                            
Vycházíme z teorie, že povzbuzením lymfatického systému se v těle aktivují ozdravné a regenerační procesy, které následně vedou i k celkovému zeštíhlení těla. To se provádí metodou ruční lymfatické masáže, která je pro tělo velice přirozená a účinná a nemá vedlejší, nežádoucí účinky.
Naše filizofie navrácení a podpory zdraví, je založená na holistického přístupu k člověku, kterého vnímame jako celek, s jeho bio – psycho – sociálnímy potřebami. Skutečnost, źe se k nám klientky opakované a rády vracejí, je důkazem správnosti našeho přístupu.
                                  
MANUÁLNÍ LYMFDRENÁŽ
Manuální lymfodrenáž definujeme jako jemnou manuální techniku, která přirozeným způsobem povzbuzuje přirozený tok lymfy. Je jemnější než klasická masáž, protože nemá za cíl působit na svaly, ale na lymfatické cévy a uzliny, které jsou tesně v podkoží. Příznivě ovlivňuje i žilní oběh, jelikož  ten, je propojen s lymfatickým systémem.
Ruční lymfatickou masáž provádí vyškolený zdravotník – lymfoterapeut. Každá ruční lymfatická masáž vychází z odborného posouzení stavu klientky lymfoterapeutem a po vzájemné domluvě je možná variabilita masážních sestav, dle zdravotních potíží, tělesných dispozic a potřeb klientky. Lymfatickou masáž zaměřenou na odstranění celulitidy provádíme vysoce účinným skořicovým krémem, nebo olejem, jehož účinky jsou podrobně popsané v kapitole „Přírodní skořicový krém“.
Jedině pomocí systematicky prováděných lymfatických masáží a úpravy životosprávy lze lymfedém a lipohypertrofií (celulitidu) odstranit, nebo minimalizovat její projevy. Masáž by se měla, díky svému pozitivnímu působení na lidský organismus, stát běžnou součástí našeho života, stejně tak jako každodenní hygiena.


Indikace lymfatické masáže:

snižuje projevy syndromu „těžkých nohou“ (např. při sedavém zaměstnání, či dlouhém stání)
léčí,  nebo zmirňuje lymfatický otok – lymfedém
stimuluje lymfatický a žilní systém
odplavuje z těla nadbytečné tekutiny a škodliviny metabolismu
pôsobí preventivně a eliminuje celulitídy
napomáhá odbourávání tukô
formuje a zeštíhluje postavu
zlepšuje stav pleti a pokožky
uvolňuje bolesti zad a šije
příznivě pôsobí na imunitní a nervový systém
celkově regeneruje organismus
pôsobí relaxačně a eliminuje stres
harmonizuje tělo i duši

Kontraindikace
Mezi absolutní kontraindikace lymfatické masáže patří:
doposud neléčené, nebo nedoléčené zhoubné nádorové onemocnění
akutní bakteriální infekce (např. angína, zánět hrtanu, růže – erysipel)
akutní horečnaté infekční stavy
otevřené nebo hnisavé kožní rány
edémy ledvinového původu – nefrosy
edémy srdečního původu – kardiální nedostatečnost
zánět žil – flebitis
trombóza hlubokých žil – flebotrombosis

VACUPRESS
Neboli podtlaková masáž baňkami, vychází z velmi uznávané čínské metody známe 3000 let. Původně se využívalo ohněm nahřátých baněk, které se přikládaly, nebo se jimi masírovaly určené partie, např. ztuhlé svaly apod.. Dnes vypadá vacupress jinak. Baňka napojená hadičkou na přístroj vytváří při doteku s kůži (přerušovaný) podtlak – vakuum, jehož intenzitu je možné regulovat dle potřeby, takže procedúra není bolestivá, ani nevznikají obávané modřiny – hematomy. Vacupress je možné kombinovat s ruční lymfatickou masáží, čímž se podpoří její efekt. K terapií používáme certifikovaný přístroj od společnosti Pneuven Bevuk.
Při ošetření vacupressem dochází k:
akceleraci lymfatického systému a odplavování zplodin látkové výměny
podpoře štěpení tuků a jejich odbourávání z podkoží
podpoře činnosti enzymů ve fibroblastech
podpoře mezibuněčného metabolizmu
           
Indikace vakuové masáže:
prevence a ošetření celulitidy
eliminace strií
uvolňování ztuhlého svalstva na zádech a šíji
ošetření obličeje – zpevnění, vypnutí a vyhlazení vrásek
masáž a propínání kůže na ochablých partiích těla
prokrvení a regenerace kůže obličejové části a oblasti dekoltu

PŘÍRODNÍ SKOŘICOVÝ KRÉM (OLEJ)
V našem zařízení jsme se rozhodli jít cestou používaní přírodní kosmetiky, vycházející z přesvědčení, že příroda je krása – krása pochází z přírody.
Z praktických a dlouholetých zkušeností víme, že právě kombinace lymfatické masáže a skořicového krému (oleje) má vynikající výsledky při léčbě celulitídy. Proto všechny lymfatické masáže a vacupress provádíme vysoce účinným skořicovým krémem (olejem), který napomáhá eliminaci nežádoucích tukových ložísk při formování postavy. Krém obsahující skořicovou silici pokožku prokrvuje, prohřívá, hydratuje a celkově zpevňuje.
Viditelný efekt zeštíhlení je patrný již po několika terapiích.

LYMFATICKÝ SYSTÉM (anatomicko- fyziologické poznámky)
Povrchový lymfatický systém je tvořen lymfatickými cévami a uzlinami. V lymfatickém systému koluje lymfa (čírá tekutina), která vzniká z mezibuněčné tekutiny. Lymfatické cévy začínají jako kapiláry v mezibuněčných štěrbinách a postupně mohutní až do lymfatických cév. Lymfatické cévy vstupují do lymfatických uzlin, z nich vystupují jako lymfatické kmeny a ty ústí do žilního systému. Funkcí tohoto systému je sbírání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, absorpce tuků a účast na fungování imunitního systému. Lymfatické cévy jsou úzce spojeny s cévním – oběhovým systémem. Větší lymfatické cévy jsou podobné žílám. Lymfatické kapiláry jsou rozptýleny v celém těle. Stahy kosterních svalů, podobně jako lymfatická masáž, způsobují pohyb lymfatické tekutiny. Povrchový lymfatický systém odvádí 80% lymfy. Povrchový a hluboký lymfatický systém z dolních končetin ústí do tříselných a pánevních lymfatických uzlin a z horních končetin do uzlin podpažních. Funkcí lymfatického systémuu je filtrace, odstraňování škodlivin a toxinů, tvorba protilátek. V těle dospělého člověka je odhadem 5-6 l lymfy. Projevem snížené transportní funkce lymfatického systému je lymfedém – lymfatický otok, který vzniká např. po odstranění mízních uzlin po operaci, ozáření, anebo vrozenou poruchou lymfatického systému.
Lipohypertrofie (celulitida) vzniká jako atypické nahromadění tuku v některých tělesných partiích. Postihuje 90 – 98 % žen všech věkových kategorií (i štíhlé a aktivní ženy). V tkáních se vytvářejí shluky tuku uzavřené ve vazivových pouzdrech, které mají typický vzhled pomerančové kůže. V pokročilých stádiích se lipohypertrofie rozšiřuje z hýždí směrem dolů a může sahat až ke kotníkům a končetinu značně deformovat. Postihuje často i paže. Hlavní příčiny vzniku celulitidy jsou: snížená funkce lymfatického systému, hormonální zátěž (užívání hormonální antikoncepce), obezita, nedostatek pohybu a nesprávná životospráva. Zbytnělá tuková ložiska vytvářejí Lipedém který postupně utlačuje mízní systém a dochází k hromadění lymfy a rozvíjí se tak Lipolymfedém.